Hakkında

Uzm. Psk. Övül Mengüloğul Kozan

Uzm. Psk. Övül Mengüloğul Kozan

1983 yılında İzmir’de doğdu. 2006’da Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitiminin son iki yılını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Baybars Veznerdaroğlu ile çalışmaya başladı. Bu süre içerisinde özellikle, psikoz, intihar girişimi, depresyon, affektif bozukluklar kapsamında izlemde bulundu ve eş zamanlı olarak aynı fakültenin yataklı psikiyatri servislerinde (kapalı erkek, kapalı kadın, alkol vb.) dönemsel olarak bireysel psikoterapi, grup psikoterapisi ve psikolojik değerlendirme uygulamalarında gözlemci olarak bulundu.

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dil Konuşma Terapisi Anabilim Dalı’ndan mezun olarak, yüksek lisans derecesini aldı. Bitirme tezini Yetişkin Kekemelerde Ebeveyn Kabul/Red Algısının Değerlendirimesi başlığıyla tamamladı.

2006 yılında Uzm. Dr. Alp Karaosmanoğlu tarafından verilen Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Eğitimi’ni tamamladı. Davranış Bilimleri Enstitüsü-Psk. Emre Konuk eğitmenliğinde EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma) ve Kompleks Travma: Müdahaleler, Teknikler eğitimini, Gottman Institute tarafından verilen Gottman Çift Terapisi Eğitimini tamamladı. CETAD tarafından verilen cinsel terapi eğitimini tamamladı, supervizyona devam etmektedir.

Psikolog Dr. Mehmet Akif Sayılgan tarafından verilen Tematik Algı Testi (TAT) Eğitimi’ni; Psikofizyoloji ve Nöropsikoloji Derneği bünyesinde Prof. Dr. Sirel Karakaş tarafından verilen Nöropsikolojik Testler BİLNOT Bataryası eğitimini; tamamlayarak klinik testlerin uygulaması konusunda yetkinlik kazandı.

2009-2020 yılları arasında Ankara’da bulunan Özel Madalyon Psikiyatri Merkezinde uzman psikolog olarak çalıştı.

Klinik çalışmalarını ağırlıklı olarak yetişkin danışanlara yönelik, bireysel(şema terapi odaklı) çift ve cinsel terapilerle sürdürmüştür bunun yanı sıra her yaş grubu için konuşma terapisi hizmeti vermektedir.

2006 yılından beri, klinik çalışmalarının yanı sıra, çeşitli okul, üniversite, sivil toplum kuruluşu ve şirketlere psikoloji odaklı eğitimler vermektedir. Eğitim Verdiği Kurumlar: Lösev, Madalyon Akademi Odtü Psikoloji Topluluğu, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Tai, Vakıfbank.

Uzman Psikolog Övül Mengüloğul Kozan, birçok TV kanalına konuk olarak katılmaktadır bunun yanı sıra çeşitli dergi ve yazılı medya organlarına mesleki röportajlar vermektedir.

Halen klinik çalışmalarına ve kurumsal eğitimlerine kurucusu olduğu Sono Psikoloji’de devam etmektedir.